Rust Wipe Nedir?

Rust Wipe Nedir

Steam'de hayatta kalma oyunların arasında oldukça popüler olan ve büyük bir oyuncu kitlesine sahip Rust, oyuncularına gerçekten heyecanlı dakikalar yaşatmayı başarıyor. Özellikle arkadaşlarınızla ekip kurarak oynadığınızda, oyundan aldığınız eğlencede artıyor.

Hayatta kalma oyunları arasında oldukça popüler olan bu oyunda Wipe teriminin ne anlama geldiği de merak edilen konular arasında yer alıyor. Aslında wipe terimi sadece Rust'ta değil farklı oyunlarda da karşımıza çıkabiliyor.

Oyunda Wipe ve BP Wipe olarak karşımıza iki farklı terim çıkıyor. Şimdi bu terimlerin ne anlama geldiğini inceleyelim.

Rust Wipe Nedir?

Wipe, oyundaki içeriklerin silinmesi, sıfırlanması anlamına gelmektedir. Sunucuya wipe atıldıktan sonra oyuna sıfırdan başlarsınız. Wipe ile oyundaki tüm içerikler sıfırlansa da, oyunda karakterinizin öğrenmiş olduğu blueprintler yani kısa ismi ile BP'ler sıfırlanmayabilir.

Şimdi BP wipenin ne olduğuna detaylı olarak değinelim.

Rust BP Wipe Nedir?

Rust da oyuna çok az şey öğrenmiş olarak başlarsınız. Zamanla oyunda çeşitli önemli eşyaları öğrenerek bu eşyaları, istedikleri materyalleri bir araya getirerek kendiniz üretebilirsiniz. İşte BP wipe geldiği zaman öğrenmiş olduğunuz tüm bu eşyaları artık tekrar üretemezsiniz ve yeniden üretebilmek için tekrar öğrenmeniz gerekir.

Rust blueprint wipe, oyunda öğrenmiş olduğunuz eşyaların, silahların, ilk yardım kitlerinin ve diğer sonradan öğrendiğiniz eşyaların üretim bilgilerinin sıfırlanması işlemidir.

Neden Wipe Atılır?

Rust oyununda özellikle çok sayıda oyuncuya sahip sunucularda oyun içeriği zamanla artacaktır. Oyundaki evler, bloklar, silahlar, ilk yardım kitleri, yiyecekler ve çok daha fazlası birer oyun içeriğidir. Bu oyun içeriklerinin zamanla artması oyunun belirli bir seviyeden sonra kasmasına sebep olabilmektedir. İşte bunun önüne geçmek için oyunda belirli dönemlerle sıfırlama işlemi yapılır.

Bir diğer konu ise Rust oyununda zamanla gelişecek olan ekipler karşısında yeni oyuncuların hiç şansı olmayabilir. Bu durumda zamanla sunucuda oyuncu sayısı azalabilir ve oyuncu azaldığı için eğlencesini kaybedebilir. Bu durumunda önüne geçerek oyuncu popülasyonunu üst seviyede tutmak ve eşit bir oyun sunmak içinde wipe atılmaktadır.