Oyunda Ping Düşürme Yöntemleri

Oyunda Ping Düşürme Yöntemleri

Oyunda ping düşürme özellikle yavaş internet bağlantısına sahip olan kullanıcılar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Üst düzey bir bilgisayara sahip olsanız da eğer ideal ping değerlerine sahip değilseniz oyun sizin için eğlencesini kaybedebilir. Özellikle FPS oyunlarında ping süreleri oyun performansınızı doğrudan etkileyen önemli bir faktördür.

Oyunlarda bu kadar önemli bir yere sahip olan ping süresi neredeyse her oyuncunun karşısına zaman zaman çıkmıştır. Oyunda ping sorununa neden olabilecek bazı durumları ve neler yapabileceğimizi incelemeden önce oyunda ideal ping kaç olmalıdır sorusuna kısaca değinelim.

Oyunda İdeal Ping Kaç Olmalıdır?

Oyun sunucularına giriş yaparken yanında yazan ms sürelerini fark etmişsinizdir. Bu süreler ms yani milisaniye olarak sahip olduğunuz ping değerini ifade etmektedir. Genellikle 50ms altındaki ping süreleri ideal olarak kabul edilmektedir.

Online Oyunda Ping Düşürme Yöntemleri Nelerdir?

Sıklıkla sorulan online oyunda ping nasıl düşürülür sorusuna geçmeden önce oyunlarda ping süresinin yükselmesine sebep olabilecek bazı durumları görelim.

  1. Kablosuz internet bağlantısı
  2. Windows işletim sistemi güncellemeleri
  3. Sunucu lokasyonu
  4. Arka planda çalışan uygulamalar
  5. Yetersiz bant genişliği

1- Kablosuz İnternet Bağlantısı

Zayıf sinyal üzerinden gerçekleştirilen kablosuz internet bağlantıları internet hızınızın yavaşlamasına ve hatta sık sık internet bağlantınızda kopmalara sebep olabilir. Bu durumda modeme daha yakın olarak veya internet bağlantınızı kablolu olarak gerçekleştirerek bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

2- Windows İşletim Sistemi Güncellemeleri

Güncellemeler sistem güvenliğiniz için oldukça önemlidir. Fakat özellikle yavaş bir internet bağlantısına sahipseniz bu güncellemeleri oyuna girmeden önce yapabilir veya güncellemeleri oyun oynamadığınız saatlere planlayarak oyun oynarken internet hızınızın düşmesine engel olabilirsiniz.

3- Sunucu Lokasyonu

Online oyunlarda, oyuna başlamadan önce genellikle sizden bir sunucu seçmeniz istenir. Bu durumda oynamak istediğiniz sunucunun düşük ping süresine sahip olduğunu dikkate alarak tercih yapabilirsiniz. Size daha yakın lokasyonda bulunan sunucuların ping süresi de daha düşük olacaktır.

4- Arka Planda Çalışan Uygulamalar

Siz oyun oynarken planda indirme yapan programlarınız olabilir veya internetten izlediğiniz yüksek çözünürlükte bir videoyu açık unutmuş olabilirsiniz. Oyunda ping sorununu azaltmak için arka planda açık olan programlarınızı kontrol altına almalısınız.

5- Yetersiz Bant Genişliği

Ev internetiniz aynı anda yoğun olarak televizyon, tablet, telefon, bilgisayar gibi çok sayıda elektronik cihaz üzerinde kullanılıyor olabilir bu durum internet hızınızın düşmesine sebep olabilir. Bu durumda internet servis sağlayıcınız ile görüşerek bilgi alabilir ve daha hızlı bir plana geçebilirsiniz.