Oyun Sunucusu Nedir?

Oyun Sunucusu Nedir

Oyun sunucusu, online platform desteği bulunan oyunlarda, kendilerine ait oyun sunucusu kurup yönetmek isteyenler için hazırlanmış bir çeşit hosting türüdür. Oyun sunucuları da tıpkı diğer hosting sunucuları gibi 7/24 çalışma prensibine sahiptir.

Veri merkezlerin de, iklimlendirme ve yedek enerji sistemlerinin sağlanarak güvenlik önlemlerinin alındığı sistem odalarından yayın yapan oyun sunucuları aynı zaman da yüksek hızlı internet erişimine de sahiptir.

Sorunsuz ve kaliteli bir sunucu hizmeti için enerji, iklimlendirme, internet erişimi gibi tüm bu sistemlerin kusursuzca işlemesi gerekmektedir.

Oyun Sunucusu Kurma Nasıl Yapılır?

Oyun sunucusu kurmak için buradan panele sahip oyun sunucusu kiralama planlarını inceleyebilirsiniz. Kurmak istediğiniz oyun sunucusunu ve özelliklerine karar verdikten sonra oyun sunucusu satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Natidos tarafından size sağlanacak olan panel bilgileri ile oyun panelinize giriş yapabilir ve sunucunuzu kolaylıkla yönetebilirsiniz.

Panele yerine kendinz VDS sunucu veya Dedicated Server satın alarakta oyun sunucusu kurmak isteyebilirsiniz. Bu durumda kurmak istediğiniz oyunun desteklediği işletim sistemine uygun bir tercih yapmalısınız. Kimi oyunlar neredeyse tüm platformları desteklerken, kimi oyunlarda bu seçenek daha kısıtlı olabilmektedir.

Oyun Sunucusu Kiralamadan Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Oyun sunucusu kiralamadan önce mutlaka incelemeniz gereken bir kaç önemli özellik bulunmaktadır. Bu özelliklere detaylı olarak oyun sunucusu kiralamadan önce dikkat etmeniz gerekenler adlı makalemiz de değindik. Dilerseniz bu makalemizi okuyarak bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Popüler Oyun Sunucuları Nelerdir?

Günümüz de sıklıkla tercih edilen ve oldukça popüler olan oyun sunucuları bulunmaktadır. Dilerseniz hemen popüler oyun serverlerini incelemeye geçelim.

  • Minecraft Sunucusu
  • Rust Sunucusu
  • ARK: Survival Evolved Sunucusu
  • CS: GO Sunucusu
  • MTA Sunucusu
  • FiveM Sunucusu

Minecraft Sunucusu

Bloklardan oluşan bu oyun neredeyse sınırsız büyüklükte bir dünya ve çok oyunculu modları ile de arkadaşlarınızla eğlenceli dakikalar sunuyor. Üstelik bir Minecraft sunucusu kiralayarak kendi serverinizi kurabilir ve maceranızı başlatabilirsiniz.

Rust Sunucusu

Hayatta kalma oyunları arasında oldukça popüler ve aktif oyuncu sayısınında oldukça yüksek olduğu bu oyunda eliniz de bir kaya parçası ve meşale ile başlayarak evinizi inşaat etmek için yola koyulmalısınız. Natidos ile bir Rust sunucusu kiralayabilir ve kendi serverinizi yönetebilirsiniz.

ARK: Survival Evolved Sunucusu

ARK: Survival Evolved dinozorlarla harika bir hayatta kalma deneyimi sunuyor. Harika atmosfer ve yeterli sayıda dinozor çeşitliliğine sahip bu oyun insanı geçmişe götürmeyi başarıyor. PVE ve PVP modları bulunan bu oyunda kendinize ait ARK: Survival Evolved sunucusu da kurabilirsiniz.

CS: GO Sunucusu

Counter Strike: Global Offensive ya da bilinen kısa adı ile CS: GO serinin 4. oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Oldukça popüler ve yüksek oyuncu kitlesine sahip olan bu oyunda dilerseniz sizde CS: GO sunucusu kurabilir ve sunucu sahibi olabilirsiniz.

MTA Sunucusu

Multi Theft Auto kısa ismi ile MTA, Grand Theft Auto: San Andreas oyunu için çıkarılmış çok oyunculu bir oyun istemcisidir. Roleplay, deathmatch, freeroam, yarış gibi bir çok farklı modu MTA sunucusu kurarak arkadaşlarınızla oynayabilirsiniz.

FiveM Sunucusu

FiveM, Grand Theft Auto V oyunu için çıkarılmış çok oyunculu bir oyun çerçevesidir. Çok oyunculu olarak GTA v oynamaya olanak sağlayan FiveM sayesinde siz de kendi FiveM sunucunuzu kurabilirsiniz.