Oyun sunucusu kiralamadan önce dikkat edilmesi gerekenler

oyun-sunucusu-kiralamadan-once-dikkkat-edilmesi-gerekenler

Bu makalemiz de oyun sunucusu kiralamadan önce dikkat etmeniz gereken özellikleri inceleyeceğiz. Oyun sunucunuzdan memnun kalarak uzun vadede pozitif bir deneyim yaşamanız açısından mutlaka bu özelliklere dikkat etmelisiniz. Şimdi bu özellikleri başlık olarak inceleyelim.

  1. Sunucu Lokasyonu
  2. DDoS Koruması
  3. Sunucu Donanımı
  4. Oyun Paneli veya VDS Seçimi

Şimdi bu listeyi daha detaylı bir şekilde inceleyerek daha fazla bilgi edinelim.

1- Sunucu Lokasyonu

Sunucu lokasyonu, sunucunuzun bulunduğu konumu ifade eder. Sunucunuzdan ne kadar uzaklaşırsanız sunucunuza yaptığınız bağlantılarda ping değerleriniz o kadar yüksek olur. Ping değerlerinin normalin üzerinde olması ise istenmeyen bir durumdur.

Örneğin: Güney Amerika'da yaşıyorsanız, Avrupa'dan bir sunucu kiraladığınız da konumunuz sunucuya oldukça uzak olacağı için ping değeriniz de doğru orantılı olarak yükselecektir. Bu durumda oyun yeterli akıcılığı sağlamayabilir ve hatta oyununuz oynanmaz hale bile gelebilir.

Bu durumun önüne geçmek için konumunuza uygun lokasyon da bulunan bir sunucu tercih etmeniz daha sağlıklı bir karar olacaktır.

2- DDoS Koruması

Günümüz şartlarında ne yazık ki DDoS saldırılarından %100 oranda korunmak mümkün değildir. Fakat saldırıları büyük ölçüde engelleyen firewall cihazları ve yazılımlar ile DDoS ataklarından büyük oranda korunmak mümkündür.

Oyun zevkinizin sık sık bölünmesi hem siz, hem de oyuncularınız tarafından istenmeyen bir durumdur. Bu yüzden oyun server kiralamadan önce ddos koruma göz önünde bulundurulması gereken bir özelliktir.

3- Sunucu Donanımı

Yeni nesil donanıma sahip sunucular üzerinden sağlanan oyun sunucusu hizmeti size daha akıcı bir oyun deneyimi yaşatabilir. Bu yüzden bir oyun sunucusu kiralamadan önce bağlı olacağınız sunucunun donanımsal özelliklerini gözden geçirmelisiniz.

Her oyunun kullanacağı RAM, CPU gibi kaynak oranları farklıyken oyun sunucunuzda kullanmak istediğiniz scriptler de kaynak ihtiyacınızı arttırabilir.

4- Oyun Paneli veya VDS Seçimi

İlk defa oyun sunucusu kuracaklar veya panelin sağladığı kolaylıkla sunucu yönetmek isteyenler oyun panelini tercih edebilir. Kaliteli sunucular üzerinden sağlanan ve profesyonel olarak konfigüre edilmiş oyun panelleri de oldukça performanslıdır.

VDS sunucular ise genellikle oyun sunucusunda tam kontrole sahip olmak isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. VDS sunucuların size ayrılan kaynakları paylaşımsızdır fakat oyun sunucusu yönetmek, panele göre daha zordur ve oyun sunucularının kurulumu teknik bilgi gerektirebilir.

Bu makalemiz ile oyun sunucusu satın almadan önce göz ardı edilmemesi gereken bir kaç önemli özelliğe değinmiş olduk. Böylelikle daha doğru bir tercih yapabilir, sizler için en doğru olan sunucuyu seçebilirsiniz.